ZD Sedlec

ZD SedlecVýrobcem „Sedleckých vín" je zemědělské družstvo Sedlec se sídlem v Sedleci u Mikulova, které hospodaří na pozemcích nacházejících se v chráněné krajinné oblasti Lednicko-Valtického areálu mezi městy Valtice, Mikulov a Lednice.
 

Dnes toto zemědělské družstvo obhospodařuje na 150 ha vinic a veškerou produkci zpracovává ve vlastním sklepním hospodářství. Část vína dodává svému strategickému partnerovi na výrobu sektů a část prodává v láhvích pod značkou „Sedlecká vína", a to hlavně do gastronomie a specializovaných prodejen.

 

Historie
 

Obec Sedlec u Mikulova byla založena pravděpodobně za německé kolonizace v polovině 13. století - původní název byl Voitelsbrunn. Od roku 1322 náležela k Mikulovskému panství a byla spravována Lichtensteiny. Leží na samotné hranici s Rakouskem na břehu největšího moravského rybníku Nesytu v Nesytské kotlině chráněné ze severu vápencovými vyvýšeninami východního hřebenu Pálavských vrchů. A právě vápenné podloží místních půd a zrcadlový efekt rybníku Nesytu stojí za kvalitou vyhlášených sedleckých viničních tratí.

 

Největší slávu Sedlece však od nepaměti do nedávné minulosti šířil hlavně sirný pramen s vyhlášenými léčivými účinky. První písemná zmínka o lázních v Sedleci pochází již z roku 1362. Němečtí kolonisté s sebou přivezli také znalost vinařství, které v západní Evropě navazovalo na antické tradice. Záhy po jejich příchodu vznikly na jižních svazích nad Sedlecem první výsadby vinic. V roce 1414 byly rozšířeny již ve třech viničních tratích.

 

Dnes zemědělské družstvo obhospodařuje 130 ha vinic a veškerou produkci zpracovává ve vlastním sklepním hospodářství. Zajímavostí u obdělávání vinohradů je takzvaný podílnický systém, kdy se členové družstva se svými rodinami starají dobrovolně o určitou vinici, jejíž produkty pak odevzdávají do družstevního sklepa.

 

Podmínky místního „terroiru" maximálně vyhovují odrůdám bílých vín, které zde dosahují velmi dobré kvality a jsou proto ve výsadbách zastoupena z 90%. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Muškát moravský, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé a Tramín. „Při chutnání těchto vín stačí uvolnit tok své vlastní fantazie a nechat se unášet proudem aromatických tónů, kouzelných buketů a vznešených harmonií," popisuje veršující sklepmistr Ctirad Králík.
 

 

Žádné produkty od výrobce ZD Sedlec nebyly nalezeny....