Vinné sklepy Valtice

Vinné sklepy ValticeKdyž se řekne Valtice, každému, kdo alespoň trochu rozumí vínu, se určitě vybaví nejstarší tradiční vinařství - společnost Vinné sklepy Valtice. Toto vinařství bylo a je postaveno po vzoru francouzského vinařského dominia typu „CHÂTEAU“. Historie tohoto vinařství sahá až do první poloviny 15. století a vinařství, stejně tak jako technologie výroby vína, prošlo dlouhým a zajímavým vývojem. Přežilo třicetiletou i obě světové války a ve světě se stalo synonymem pro špičková vína, reprezentující po staletí moravské vinařství u nás i ve světě, známé pod značkou CHÂTEAU VALTICE.

V současné době zpracovává akciová společnost Vinné sklepy Valtice kolem 5 000 tun vinných hroznů ročně. Hrozny pocházejí z vinic ležících na nejlepších polohách táhnoucích se podél rakouské hranice od Valtic přes Mikulov, Dolní Dunajovice až po Drnholec.

Společnost Vinné sklepy Valtice, a. s. je současně největším pěstitelem vinné révy na území České republiky. Je kapitálově propojena s akciovou společností Vinofrukt Dolní Dunajovice, která hospodaří na 420 hektarech vinic.

V nových výsadbách se společnost orientuje na odrůdy světového sortimentu, jako je Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Rulandské a Sauvignon. Roční výrobu 4 miliónů lahví vína zvládají technologové a sklepmistři pomoci nejmodernějšího vybavení včetně řízeného chlazeného kvašení.

Víno je uloženo jak v historických sklepích v dřevěných i barikových sudech, tak v nově vybudovaných klimatizovaných nadzemních halách v nerezových cisternách. Valtická vína jsou vyráběna v moderních technologických prostorách, včetně řízeného chlazeného kvašení v nerezových cisternách, ale současně dozrávají i ve starých historických sklepích, jak Zámeckém sklepě a Křížové sklepě. V původním sklepě zámeckém z roku 1430 o současné kapacitě 600 tisíc litrů dnes zrají v dubových sudech především vína červená.

Z roku 1640 pochází sklep, pro jeho půdorys nazývaný “Křížový”. Jeho monumentální hlavní šíji dlouhou 120 m křižuje 100 m dlouhé rameno. Sklep pojme přes 1 milion litrů vína uloženého v dubových sudech i nerezových cisternách a zrajícího v 300 tisících lahví, aby získalo nejvyšší jakost odrůdových vín archivních.

Ve sklepech se ležením vína na lahvi rozvíjí jemný soulad odrůdových vlastností s nově se tvořícími buketními látkami v optimálním prostředí chladného a temného Křížového sklepa. Ve sklepích panuje neopakovatelné klima – vše voní vínem, vše připomíná tradici. V sudech lze tušit tajemný živost rodícího se vína, nápoje králů, mudrců, básníků, nápoje optimismu, radosti a přátelství. Víno se připravuje na chvíli, kdy se naplní do lahví, aby se vydalo na cestu po celé republice i do zahraničí a přinášelo lidem radost a potěšení při každém doušku.  

 

Žádné produkty od výrobce Vinné sklepy Valtice nebyly nalezeny....