Habánské sklepy

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni - skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí. Ti si na Moravě brzy získali respekt jako zruční řemeslníci, výborní stavitelé a zejména jako vynikající vinaři. Zakládali vinice, budovali sklepy a zavedli na tehdejší dobu pokrokové způsoby ošetřování vinic. Postavili mnoho vinných sklepů a v největším z nich dnes sídlí a vyrábí víno společnost stejného jména – Habánské sklepy.

Habáni z Velkých Bílovic již dávno odešli. To podstatné z jejich doby však v Habánských sklepích přetrvalo celých 400 let: houževnatost a pracovitost zdejších vinařů, úcta k půdě a révě i pečlivý dohled na každou fázi výroby vína. Díky tomuto dědictví dodnes vznikají v Habánských sklepích unikátní vína s neopakovatelným charakterem - vína, která mají duši.

Historie Habánských Sklepů

První záznamy o Velkých Bílovicích pocházejí již ze 13. století. Pozdější zápisy jsou vždy spojovány s vinařstvím. O dlouhé tradici vinařství svědčí i sepsání místních horenských práv (práv viniční hory - vinice) roku 1550. Na přelomu 16. a 17. století, v době největšího rozvoje moravského vinařství, měly Velké Bílovice více než 600 ha vinic. O jeho rozvoj se podstatnou měrou zasloužili Habáni – reformní novokřtěnci.

Ti se na jižní Moravu dostali díky pozvání Linharta z Lichtenštejna, nejprve na mikulovské panství a později dále. Sami se nazývali "Huterovi bratři" podle svého představeného Jakoba Huttera, ale na Moravě jsou nejčastěji nazýváni "Habány" (zkomolením německého Haus haben - mít dům).

Byli výborní stavitelé. Roku 1545 staví v Bílovicích habánská komunita dvůr pro 300 - 450 členů. Do dnešní doby se zachovalo na Moravě mnoho staveb zejména vinných sklepů. Ten největší z nich, Habánský sklep, dodnes návštěvníky uchvátí atmosférou starých časů.

Žádné produkty od výrobce Habánské sklepy nebyly nalezeny....